PROIECT REGIONAL KIWANIS AL KIWANIS CLUB CAMBRAI – FRANȚA

Acest Proiect se adresează cluburilor din zona de Est şi de Nord-Est şi va fi organizat de KIWANIS CLUB CAMBRAI, care a stabilit o relaţie de înfrăţire cu clubul din HUSI, în septembrie 2018. În scurtul interval care a trecut, clubul francez s-a implicat în organizarea mai multe acţiuni de sprijinire a clubului din Huşi, prin cadouri trimise copiilor cu ocazia evenimentelor organizate la Huşi. Proiectul care va fi dezvoltat în curând implică toate cluburile din zona de Est/ Nord-Est, Huşi, Iaşi, Vaslui, Galaţi, Câmpulung Moldovenesc şi Rădăuţi şi este consecinţa unui parteneriat al clubului francez cu Asociaţia « Armoireà Crampons ».

Aceasta colectează şi distribuie echipamentele sportiveal cluburilor de fotbal pentru copii şi adolescenţi, echipamente care nu sunt încă utilizate sau foarte puţin întrebuinţate, dată fiind viteza de creştere acopiilor. Clubul din Huşi a primit deja asemenea echipamente sportive şi le-a distribuit în comuna Duda-Iepureni, la şcoala din Valea Grecului. Proiectul se află în stadiul finalizării comunicării cu Asociaţia donatoare şi KC Cambrai, dar şi cu reprezentantele KC Huşi. Am convenit ca acest echipament sportiv să fie trimis la Huşi, de unde va fi preluat de către cluburile implicate şi apoi oferite şcolilor unde consideră membrii cluburilor că el va fi util. După ce transportul va ajunge în România, cluburile implicate vor fi contactate de colegele noastre de la Huşi.